Με δεδομένη τη ραγδαία αύξηση των κρουσμάτων κορωνοϊού που παρατηρείται τις τελευταίες μέρες στην κοινότητα, προβαίνουμε στη λήψη / επικαιροποίηση και τήρηση αυστηρών μέτρων για τις επόμενες 15 ημέρες, με πρωταρχικό γνώμωνα την προστασία των ογκολογικών ασθενών του Νοσοκομείου Μεταξά.

Κωδικοποιημένα, τα μέτρα που θα πρέπει να τηρούνται αυστηρά από το προσωπικό και τους συνοδούς ασθενών για τις επόμενες 15 μέρες, είναι τα κάτωθι:

1. Χρήση μάσκας σε όλους τους εσωτερικούς χώρους του νοσοκομείου και ιδίως στους θαλάμους των ασθενών.
  2. Τήρηση κανόνων υγιεινής (πλύσιμο χεριών κλπ).
  3. Δυο συνοδοί ανά ασθενή με κάρτα που θα εκδίδεται από τη νοσηλευτική υπηρεσία.
  4. Ράπιντ Τεστ 48 ωρών για τους συνοδούς ασθενών.
  5. Ράπιντ Τεστ 48 ωρών σε όσους προσέρχονται στα εξωτερικά ιατρεία.
  6. Ράπιντ Τεστ στο προσωπικό επί συμπτωμάτων.

Τα μέτρα αυτά τίθενται σε εφαρμογή από τη Δευτέρα 15 Ιουλίου 2024 και έως τη Δευτέρα 29 Ιουλίου 2024 οπότε και θα υπάρξει επανεξέταση των μέτρων, ανάλογα με τα επιδημιολογικά δεδομένα που θα έχουν προκύψει.